Finlandiya Merkez Bankası araştırmacıları, dijital bir para birimi olan Bitcoin’in ekonomik sisteminin devrimsel nitelikte olduğunu belirtiyor.

5 Eylül 2017‘de yayımlanan rapora göre, Finlandiya Merkez Bankası Araştırma Merkezi ekonomistlerinden Gur HubermanJacob Leshno ve Ciamac Moallemi, dijital para biriminin altyapısının protokollerle desteklendiğini söyleyerek manipülasyonlara karşı bir dereceye kadar güvenlik sağladığını belirtiyorlar.

Raporda yazılanlara göre:

“Bitcoin protokol tarafından yönetilen bir monopoldür. Bir yönetim tarafından organize edilmez. Tanıdığımız monopoller genellikle bir yönetim tarafından idare edilirken fiyatlar, kurallar ve teklifler çerçevesinde gelişirler. Monopoller sıklıkla emniyet suistimalini azaltmak ve engellemek ile düzenlenir.”

RAPORUN ÖNEMLİ DİĞER BAŞLIKLARI

Rapor aynı zamanda Bitcoin’in bir protokol tarafından yönetildiğini ve bu yüzden düzenlemeye ihtiyaç duymadığını belirtiyor. Bunun sebebi, bağlantının her zaman Bitcoin kodu gerektirmesinden kaynaklıdır. Ayrıca kullanıcıların işlemlerinin ne kadar hızlı gerçekleşmesini istemelerine bağlı olarak karar verdikleri işlem ücretleri de aynı tezi destekler.

Yazarlar raporda Bitcoin’in daha derin bir şekilde başka uzmanlar tarafından da incelenmesini öneriyor.

“Bitcoin’in görünen fonksiyonelliği ve kullanışlı olması ekonomistleri teşvik etmeli ve bu muazzam yapı daha çok incelenmelidir.”

FİNLANDİYA BANKASI BLOCKCHAİN TEKNOLOJİSİ VE BİTCOİN ÜZERİNE ÇALIŞMALAR YAPIYOR

Unutulmamalıdır ki araştırmacıların görüşü, Finlandiya Bankası’nın kendi görüşlerini yansıttığı anlamına gelmiyor. Yine de merkez bankası Blockchain ve Bitcoin ile ilgilendiğinden belge oldukça önemlidir.

2016 yılında teknoloji hakkında yerel araştırma projelerini desteklemek amacıyla banka Blockchain ile ilgili bir seminer düzenlemiştir. Seminer, katılımcılardan yerel akademisyenleri, düzenleyicileri ve şirketleri etkilemiştir.

Rapor birkaç araştırmacının görüşünü yansıtıyor olsa da bu araştırmacıların Finlandiya Bankası Resmi Araştırma Ekibinde yer aldıkları göz önünde bulundurulmalı ve fikirlerinin önemli bilgiler içerdiği unutulmamalıdır.

Kaynak: Koin Bülteni