Dünyanın en büyük enerji ithalatçılarından biri olan Çin, bu yılın başlarında yuan cinsinden ifade edilecek bir petrol sözleşmesi başlatacağını açıkladı. Analistler, Pekin tarafından Eylül ayında ilan edilen bu planı doların küresel egemenliğine karşı büyük bir hamle olarak nitelendiriyorlar.
Bloomberg tarafından aktarıldığı üzere, Graticule Varlık Yönetimi Asya’nın başkanı Adam Levinson’a göre, sözde petro-yuan, Çin planlarına dikkat etmeyen yatırımcılar için bir “uyandırma alarmı” niteliği taşıyor.
Bu yılın başlarında, Çin hükümeti, yuan bazında fiyatlandırılmış ve altına dönüştürülebilir ham petrol vadeli işlem sözleşmesi başlatma planlarını açıkladı. Sözleşme, ülkenin ticaret ortaklarının ödemelerini altınla yapabilmelerini ya da yuanı altın haline dönüştürebilmelerini, Çin varlıklarına para yatırmaya ya da ABD dolarına çevirmeye gerek kalmadan gerçekleştirmelerini sağlayacak.
Yeni kıstas ile, Rusya, İran veya Venezuela gibi ihracatçıların yuan ile petrol ticareti yaparak ABD yaptırımlarından kaçmasına izin verileceği bildiriliyor.

Bir analist, yeni sözleşmenin Çinli şirketler için bir hedge (fiyat değişikliklerine karşı alınan tedbir) aracı olarak hizmet edebileceğinin yanı sıra hükümetin ticaret hacminde ulusal para birimini genişletme planlarını destekleyebileceğini belirtti.

Levinson’a göre, Çinli şirketler, Suudi Arabistan’ın ulusal petrol devi Suudi Aramco’nun halka arzında büyük yatırımcılar haline gelebilirler.Aynı zamanda, bazı analistler Çin’in kendi kıstaslarını oluşturma konusundaki iddialı planından şüphe ediyorlar.
Küresel Güvenlik Analizi Enstitüsü’nün eş direktörü Gal Luft, “Oyun değiştirici değil – en azından henüz değil. Ancak bu buzulun başlangıcının başka bir göstergesi, ve buzul kelimesinin altını özellikle çiziyorum, bu doların gerilemesi demek” diye bir açıklama yaptı.

ABD doları hegemonyasının sona ermesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tutarlı bir mesajı haline geldi.

Putin, iki ay önce Xiamen’deki BRICs zirvesinde “Rusya, BRICS ülkelerinin endişelerini, yükselen ekonomilerin artan ağırlığını dikkate almayan küresel finansal ve ekonomik mimarinin haksızlığı üzerine paylaşıyor. Uluslararası finansal düzenleyici reformları teşvik etmek ve sınırlı sayıda rezerv para biriminin aşırı hâkimiyetini aşmak için ortaklarımızla birlikte çalışmaya hazırız.” demişti.

Kaynak: RT.com