Blockstream’in CEO’su Adam Back, şirketin Blockchain uydusunun ilk işlemini gerçekleştirdiğini Twitter üzerinden onayladı.

Back; internet bağlantısı kapatılmış uydu düğümü Blockchain işlemlerini sorunsuz bir şekilde almayı başaran, BitcoinVPS’nin yaratıcısı Grubles’ı Twitter’da alıntılamıştı.

Geçtiğimiz hafta Blockstream, Bitcoin Blockchain’i dünyanın dört bir yanına ışınlamak için kiralanmış uyduları kullanacaklarını açıklamıştı.

Yüzde yüz hatasız çalışan bir Bitcoin düğümünü indirme şansına sahip ilk kişiler, şirketin Afrika, Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika bölgelerinde yaşayan beta kullanıcıları oldu.

Blockstream’in hedefi Bitcoin’i, internet bağlantısı kötü ve para birimleri istikrarsız olan ülkeler için erişilebilir kılmak.

Sistem, 64kbit/sn hızlı bağlantıyı garantileyecek şekilde tasarlanmış ve bu tasarım, Adam Back’in söylediğine göre, “ağ ile senkronizasyonu mütevazi bir gecikmeyle sağlayacak, güvenilir bir bağlantı için yeterli bant genişliğini sağlıyor.”

Kullanıcılar bu iş için 45 santimetrelik bir çanak antene, mesela bir televizyon uydusuna, ve kişisel bir bilgisayara ya da Raspberry Pi gibi özel bir donanıma ihtiyaç duyuyorlar.

Radyo bağlantısı GNU Radio gibi açık kaynaklı yazılımlar üzerinden kurulabiliyor. İşlem yapmak hala internete bağlı olmayı gerektiriyor fakat Back, SMS’in yeterli olacağından bayağı emin.

Back’in söylediğine göre, Blockstream; şirketlerin ve geliştiricilerin, az bir ücret karşılığında, uydu üzerinden veri göndermelerini sağlayacak bir API yayınlayacak.

Eski Bitcoin Core geliştiricisi Jeff Garzik, benzer bir projeyi 2014’te BiSat’ta hayata geçirmeyi planlamış fakat sonradan askıya almıştı. Reddit’teki bir tartışmada Garzik, Blockstream’in uydusunun şirketin, Blockchain’i merkezileştirme yöntemi olduğunu söyledi.

Kaynak: Koin Bülteni