Kripto para piyasası bugün kan gölüne dönmüş durumda. Bu teknolojiye karşı olanlar bu durumu “Bitcoin patladı” demek için kullanacak elbette ancak şuan yaşanan durum gerçekten kötü mü?

Bitcoin fiyatı bugün 4,253 $’a kadar düştü. Çin’den gelen ICO haberi sırasında bu fiyat 4,335 $ civarlarındaydı.

Bu düşüşe rağmen CoinMarketCap‘teki Bitfinex hacmine baktığımızda görüyoruz ki BTC/USD bazlı ticaretler %7.11oranında artış göstermiş durumda.

En büyük 10 kripto para arasından Ethereum, bugün yaşanan kan gölünden en çok etkilenen para oldu ve son 24 saatte %12.14’lük bir düşüş yaşadı. Bitcoin Cash ise %3.7’lik bir düşüş yaşadı ve 550 $ civarlarında dolanıyor.

KISITLI ETKİ

Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var. Bitcoin fiyatı 5000 $’dan 4200 $ civarlarına düştü ve bunu büyük bir düşüş olarak adlandırıyoruz ki evet, bu büyük bir düşüş. Ancak gözden kaçırmamak gerekir ki 2016’nın sonunda Bitcoin fiyatı 1000 $‘a yakındı. Yani şuan “çok düştü” dediğimiz Bitcoin aslında 9 ayda %400’lük bir artış yaşadı.

Böyle bir artışın ardından şuan yaşadığımız gibi piyasanın biraz düşüşe girmesi şu 2 şeye katkı sağlar:

 • Piyasayı sakinleştirecek –  Bazı yorumcular Bitcoin’in şuan yaşadığı durumu 16.yüzyılda yaşanmış Lale Çılgınlığı‘na benzetmeye başladılar. Böyle bir düşüş, Bitcoin’e olan güvenin artmasını sağlar.
 • Bitcoin’e artan merak gerçek mi? –  Bitcoin’in fiyatının bu denli artması çoğu kişinin ilgisini çekmeye başladı. Bu artışı kaçıran yatırımcılar, Bitcoin’e yatırım yapmak için böyle bir düşüş bekliyordu. Bitcoin’in fiyatı düşmüşken bu kadar fazla kişinin satın alması, Bitcoin’e olan ilginin sadece lafta olmadığını gösteriyor. Yani yatırımcılar Bitcoin’e yalnızca ilgi duymuyor ancak aynı zamanda portföylerinin bir kısmına da Bitcoin’e geçirmeye razılar. Bitcoin fiyatı düşmüşken çok az insan satın alsa ya da hiç kimse almasa, o zaman durum kötü olurdu.

  BÜYÜMENİN ETKİLERİ HALA DEVAM EDİYOR

 • 16 Temmuz’da başlayan ilgi artışı hala daha devam ediyor ve fiyat 4,133 $ civarına gelirse bu durum destek sağlayabilir.
 • Yukarıdaki GGE (göreli güç endeksi) grafiğinin tahmin ettiği en yüksek fiyat ile Bitcoin’in gerçekte ulaştığı en yüksek fiyat arasında farklılık bulunuyor. Bu duruma “bearish divergence” denilebilir. Bir şeyin fiyatı grafiğin tahmin ettiğinden daha yüksek bir değere ulaşırsa bu durum meydana gelir.
 • Bearish divergence’ın gösterdiğine göre Bitcoin kısa süreliğine 5,000 $’da zirve yapmış. Ancak şuanda bir günü 4,133 $’ın altında bitirmesi demek daha fazla kayıp yaşanacağının sinyali olabilir ve fiyat 3,769 $’a kadar düşebilir.
 • Fiyatların tekrar 5,000 $’a çıkması için günlük yüksekliklerin 4,611 $’ın üstüne çıkması gerekiyor gibi.
 • Bitcoin’e olan ilgi grafikte görüldüğü gibi hala artışta olduğu için birkaç gün içince fiyatlarda bir toparlanma görebiliriz ki bu durumda Bitcoin tekrar 5,000 $ üstüne dahi çıkabilir.

  Kaynak: Koin Bülteni