Avustalya Menkul Kıymetler Borsası ASX’den sürpriz blockchain adımı.. Borsa emtia işlemlerinde mevcut sistemi yerine blockchain teknolojisini getireceğini açıkladı. Bu doğrultuda Digital Asset ile partnerlik yapmayı düşünen borsa, altyapısında blockchain teknolojisini kullanan dünyanın ilk borsası olacak.

Avustralya borsasının şu anda kullandığı sistem CHESS (Clearing House Electronic Subregister System) olarak adlandırılıyor. CHESS [satranç] sisteminin yerini alacak olan blockchain teknolojisi, yapısı itibariyle daha hızlı işlemlerin daha kısa sürede ve daha güvenli bir şekilde yapılmasına olanak sağlıyor. Avustralya borsası ASX’in partnerlik için düşündüğü Digital Asset, finansal kurumlara dağıtımlı defter teknolojisine geçme sürecinde rehberlik eden bir danışmanlık şirketi olarak anılıyor.

Avustalya borsasının son iki yıldır dağıtımlı defter teknolojisini araştırdığı ve test ettiği biliniyor. Borsa bu aşamada Digital Asset tarafından sağlanan iki bağımsız üçüncü parti güvenlik değerlendirmesinden de yararlandı. Borsanın blockchain’li yeni sisteme 2018 Mart itibariyle geçeceği tahmin ediliyor.

Borsanın hamlesi blockchain piyasası için oldukça önemli bir yer teşkil ediyor. Zira bu gelişmeyle birlikte blockchain teknolojisi geleneksel finansal sektörde hem kendine daha geniş bir yer bulacak hem de daha fazla sorgulanır hale gelecek. Digital Asset CEO’su Blythe Masters konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle aktardı:

“Digital Asset ve müşterisi ASX bu hamleyle birlikte blockchain’in yalnızca kendi başına işlerliği olmaktan ziyade, aynı zamanda finansal altyapının gerekliliklerini karşılayabileceğini kanıtlayacaktır.”

Avustralya’nın önde gelen borsası olarak değerlendirebileceğimiz ASX, bu hamleyle birlikte blockchain teknolojisine yönelik şirket politikası güden Nasdax, Londra Menkul Kıymetler Borsası, Japon Borsalar Grubu gibi devlerin arasına ismini yazdırdı.

Kaynak: Coin Turk