Blockchain üzerine daha önce defalarca değerlendirme yapmış Avrupa Merkez Bankası (ECB) bir süredir sessizliğini koruyordu. Ta ki bankanın yöneticilerinden biri olan Benoît Cœuré büyük sessizliği bozana dek. Cœuré, kripto paraları görmezden geldikleri düşüncesinin yanlış olduğu ve konuyu yakından takip ettikleri açıklamasında bulundu.

Gözler kripto para piyasasında

Daha önce bitcoin alanında düzenleme yetkisine sahip olmadıklarını açıklayan bankanın yöneticilerinden biri olan Benoît Cœuré, Fransız gazetesi Le Journal du Dimanche’e konuştu. Cœuré, banka olarak kripto paraları euroya karşı bir tehdit olarak görmediklerini kaydetti. Röportajda şu cümlelere yer veriliyor:

“Kripto paralar finansal, hatta kriminal bir yapı dahilinde çeşitli riskler taşıyan spekülatif finansal enstrümanlardan fazlası değil. Merkez bankaları kripto paraların gelişimini yakından izliyor çünkü kripto paraların özellikle de banknotlardan ve madeni paralardan vazgeçme yolunda hamleler yapmış ülkelerde çok hızlı bir şekilde yayılabileceğini biliyoruz.”

Başta İskandinavya ülkesi İsveç olmak üzere bazı ülkeler nakit paranın kullanıldığı ödemelerden adım adım vazgeçiyor. Bu ülkelerde fiziksel para yerini tamamen kripto paraya bırakıyor. Tam da bu sebeple merkez bankaların bu noktada kripto paraları görmezden gelmesi pek olası görünmüyor. Tam tersi, birçok merkez bankası kripto para piyasasını yakından takip ediyor.

Öte yandan Cœuré’nin konu hakkında fikir beyan etmiş tek kişi olmadığını söyleyebiliriz. Eylül ayında bankanın genel başkan yardımcısı Vitor Constancio blockchain teknolojisinin merkez bankasının genel politikasına karşı herhangi bir tehdit oluşturmadığını ifade etmişti.

Sonrasında mikrofonu eline alan kişi bankanın başkanı Marip Draghi olmuştu. Draghi, banka olarak kripto paraları düzenleme veya yasaklama gibi bir yetkiye sahip olmadıkları yorumunda bulunmuştu.

Kaynak: Coin Turk