Avrupa Birliği, Blockchain de dahil olmak üzer çeşitli projeler üzerinde çalışan start-uplara 5 Milyon Euro‘luk yatırım yaptı.

Halka açık verilere göre şimdiye dek bu teknolojiye dair altı tane araştırma ve geliştirme uygulamasına Horizon 2020 girişimi desteği sağlandı.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu’nun KOBİ’ler Grubu  bu start-upların üç tanesi (SignaturitAuthenteq ve The Billion Group) tarafından yapılan işi “dijitial kimlik ve ödemeler üzerine hizmetleri geliştirmek” olarak tanımladı.

Horizon 2020 verileri, AB’nin bu start-uplar grubuna 5,471,131 € katkı sağladığını gösteriyor. Gruptan üç tanesinin her biri 1 Milyon €‘nun üzerinde destek alırken diğer üçü yalnızca 50 Bin € aldılar.

Girişim, siayasal birliğin blockchain çalışmalarının odak noktalarından biri haline geldi. Geçtiğimiz ay Avrupa Komisyonu Horizon 2020 ile birlikte çalışacak bir “Sosyal Yararlar için Blockchain” yarışması düzenlemeyi planladığını açıkladı. Ayrıca Avrupalı araştırmacılar kripto para ile alakalı projeler için sermaye bulmak amacıyla bu programı inceledi.

Bu yılın vaşlarında Avrupa Komisyonu, temelini attığı Blockchain Gözlemevi ‘ni bu teknolojinin araştırma ve ilerletme ofisi haline getirmeye başladı.

Kaynak: Koin Bülteni