Birleşik Krallık ulusal tapu idaresi geniş kapsamlı bir bilgisayar ortamına aktarma çabasının parçası olarak blok zinciri teknolojisini test etmeye hazırlanıyor.

Geçen ay, Majestelerinin Tapu İdaresi yeni yönetim kurulu üyeleri aramaya başladı ve ayrıca internet sitesindeki yayınladığı bir bildiri ile “Dijital Cadde” adlı planını da detaylarıyla ortaya koydu. Öngörülen bu düzenleme ile idare, mülkiyet haklarının el değiştirmesi işini hızlandırmayı ve daha verimli hale getirmeyi umuyor.

İşte bu maksatla Tapu İdaresi, muhtemel bir çözüm olarak blockchain teknolojisine gözünü dikmiş durumda.

Yaptıkları şey şu: Belgenin kendisi detay bakımından kuşkusuz bir biçimde noksan olsa da projenin bazı hedeflerine değiniyor (ve blok zincirinin bu denklemde nasıl yer alabileceğinin ipuçlarını veriyor). İşte idarenin bildirisinde yazanlar:

Devletin taahhütlerini karşılamak adına, Tapu İdaresi dijital ortama geçmek ve daha müşteri odaklı olmak durumunda kalacaktır. Yakın gelecekte, Tapu İdaresi olarak tapu devir işlemlerinin neredeyse anında yapılmasına imkan sağlayacak olan “Dijital Cadde”nin canlı denemesini yapmayı planlıyoruz. Dijital Cadde ayrıca Tapu İdaresinin daha tanecikli yapıda veri taşımasına da imkan verecek. Denemesini yapacağımız temel nitelikteki teknolojilerden bir tanesi de blok zinciri.”
Büyük resim: Denemelerin ne zaman yapılacağı veya Tapu İdaresinin hangi muhtemel platformlarla deneyler yapacağı belirsizliğini korusa da, bu gelişme yine de bir kamu dairesinin blok zinciri teknolojilerine ilgi duymasının en son örneğini teşkil ediyor; buradaki örnekte, toprak mülkiyetinin değişiminin kayıtlarını tutacak bir düzenek olarak.

Muhtelif ülkeler aynı amaçla blok zinciri teknolojisi üzerinde testler yapmak üzere harekete geçti. Örneğin İsviçre, bir denemenin ikinci aşamasını Mart gibi yakın bir tarihte başlattı. Bununla birlikte projeyi idare edenler, projenin ticari bir ölçeğe çekilmesini yasal zorlukların aksatabileceğini söylediler.

Brezilya hükümeti benzer bir girişim yürütüyor. Illinois eyaleti de geniş çaplı bir blok zinciri girişiminin parçası olarak bir tapu kayıtları projesi üzerinde çalışıyor.