Blockchain adı son dönemde daha sık duyulmaya başlandı. Blockchain’in interneti temelden değiştirebileceği düşüncesinde olanlar da mevcut. Kelime anlamı “blok zincir’ olan Blockchain’i önümüzdeki dönemde takip edilmesi gereken başlıca teknolojilerden biri olduğu gerçeğinden hareketle tüm yönleriyle ele almak istedik.
“Bitcoin ve diğer dijital paralardan çok daha fazlası” diye lanse edilmeye çalışılan bu yeni teknoloji, parayı, iş dünyasını, devleti ve toplumu değiştirecek potansiyelleri ve yeni fırsatları beraberinde getireceği iddia ediliyor. Blockchain sistemi, merkezi olmayan dağınık ağ yapısına dayanıyor ve sürekli kriptolanıyor. Bildiğimiz kriptolama İşlemine göre yüksek güvenlik sağlayan bu şişte inde, doküman, para her ne transferi yapıyorsanız her bir İşleme bir “hash” veriliyor. Transfer sırasında “hash” değişirse iletim zinciri bozuluyor geriye doğru sistem alarm veriyor. Sistem dijital paranın yanı sıra P2P(Peer to Peer) paylaşımları, kimlik ve pasaport gibi önemli belgeleri; tapu, sözleşme, bono gibi değerli evrakları ve akla gelebilecek her tür veriyi güvenli bir şekilde depolayıp yönetmeyi sağlıyor.
Güvenlik endişelerinin de ortadan kaldırılmasına katkı sunacağı varsayılan Blockchain sistemi, şu sıralar en güvenli sanal sistemi olarak anılıyor ve bankalar başta olmak üzere her sektör bu konuyla yakından ilgileniyor.
Blockchain adı son dönemde daha sık duyulmaya başlandı. Blockchain’in interneti temelden değiştirebileceği düşüncesinde olanlar da mevcut. Kelime anlamı ”blok zincir” olan Blockchain’i önümüzdeki dönemde takip edilmesi gereken başlıca teknolojilerden biri olduğu gerçeğinden hareketle tüm yönleriyle ele almak istedik.