Türkiye’nin blockchain teknolojisinde uluslararası ödüllü ilk şirketi Proofstack(Eski adıyla Copyrobo) ile 35 yıldır Türkiye de fikri ve sınai mülkiyet hakları alanında sektör liderliğini koruyan Destek Patent arasında iş birliği protokolü imzalandı. Yapılan iş birliği sayesinde artık proje ve eserlerin korunması için gereken yasal deliller, Türkiye ve dünyadaki mevzuatlarla uyumlu olarak elde edilebilecek.

Destek Patent’in fikri sınai haklar alanındaki tecrübesi, Proofstack’ın blockchain protokolleri ve nitelikli sertifika sağlayıcıları ile dünyada ilk defa hem Türkiye, hem dünya mahkemelerinde geçerli çoklu yasal deliller elde edilebilecek, hemde fikri ve sınai haklarda gerekli başvurularla ilgili hizmetler alınabilecek.

Türkiye’de 5070 sayılı kanuna uygun zaman damgası delili ve Avrupa Birliği’nde 910/2014 sayılı eIDAS yasasına uygun ve 28 AB ülkesinde geçerli yasal delil elde edilebilecek veya Blockchain üzerine inşa edilen protokolleri(Bitcoin, Ethereum ve Litecoin) tanıyan ülkeler nezdinde yasal delillere sahip olunabilecek.

Blockchainin sağladığı en büyük farklılık; deliller yıllar sonra 20 ülke yerine 500 ülke mahkemesi tarafından tanınabilecek olması, doğrulanabilme noktasında çok hızlı sonuçlar alınabilmesi veya tüm dünyada geçerli Blockchain temelli ortak kimlik sistemlerinin gelişimi ile beraber; sözleşmeler, onaylamalar, notlandırmalar, transferler, müşterini tanı(KYK) vb. birçok noktalarda elde edilebilecek olmasıdır.

Yasaların ve yönetmeliklerin ülkeden ülkeye, zamandan zamana değişebildiğini belirten Proofstack kurucularından Kadir Kurtuluş; “Haklarınızı koruyabilmeniz, daha en başından olduğu ve etkili yasal delillere sahip olabilmeniz ile mümkündür.

Destek Patent ve Proofstack iş birliğindeki hedefimiz; fikri ve sınai haklar alanında üretilen tüm çalışmaların; herhangi bir hak ihlaline uğramadan önce, hızlı ve düşük maliyetlerle tespit edilmesi, bu delillerin kullanılabilir olmasıdır.

İş birliği kapsamında sağlanan ürünler ile kurumsal yöneticiler ya da proje sahiplerinin Türkiye ve AB yasalarına uygun deliller elde edebileceğinin de altını çizen Kurtuluş, alt kullanıcılarca üretilen her delilin sahipliği noktasında güvenlik imzaları oluşturarak tercihe göre yedeklemesinin yapılabileceğini, mobil uygulamalarda geçerli koordinat mecburiyeti ile(isteğe bağlı) delillerin lokasyon ve zaman bileşiminde ortaya çıkmasının da sağlanabileceğini belirtti.

Destek Patent Hakkında:
Destek Patent, 1983 yılında fikri sınai haklar(marka,patent,tasarım) alanında hizmet vermek amacıyla iş dünyasının öncü ve güçlü ismi Kemal Yamankaradeniz tarafından kurulmuştur. Destek Patent’in sunduğu hizmetlerin temelini; Sınai haklara konu alan marka, patent ve endüstriyel tasarım vekilliği ve danışmanlığı oluşturmaktadır. Bilgi ve birikiminin gücüyle tescil ve koruma işlemlerinin yanında, araştırma, takip, yorumlama, analiz, karşılaştırma, değerleme, sistem kurma ve geliştirme, eğitim vb. birçok konuda hizmet vermektedir.

Proofstack(Eski adıyla Copyrobo) Hakkında:
Dünyanın online noteri olarak konumlandırılabilecek Proofstack; Dünya’da ilk defa Blockchain(Bitcoin, Ethereum, Litecoin) ve Güvenilir Sertifika Otoritelerini tek bir platform da birleştirerek en yasal zaman damgası delillerini Android,IOS ve Web uygulamaları üzerinden saniyeler içerisinde üretebilmeyi başaran ilk ve tek Blockchain girişimidir.

Kaynak; Kayseri Anadolu Haber